Wyprawa na stok narciarski do Myślęcinka

W ferie 8 lutego 2017 roku harcerze z drużyn działających przy naszej szkole - Barcińskiej Drużyny Harcerskiej i Próbnej Barcińskiej Drużyny Starszoharcerskiej gościli na stoku narciarskim w Myślęcinku. Celem wyjazdu była integracja harcerzy i aktywny wypoczynek podczas ferii zimowych. Okazało się, że wielu z nas jest doskonałymi narciarzami. Ci, co jeździli po raz pierwszy – połknęli bakcyla. Polecamy wszystkim taką formę spędzania wolnego czasu. Organizatorem wyjazdu był druh Marek Koliński i dh. Halina Kolińska - Hufiec Pałuki.

Tekst i zdjęcia pwd. Halina Kolińska

Harcerze na urodzinach Mikołaja Kopernika

Barcińska Drużyna Harcerska przystąpiła drużynowo do zdobywania odznaki jubileuszowej Mikołaja Kopernika, który jest patronem Chorągwi Kujawsko - Pomorskiej. Odbyło się już kilka zbiórek tematycznych mających na celu przybliżenie postaci wielkiego astronoma. A równo 19 lutego nasi harcerze spotkali się, by uczcić urodziny Mikołaja Kopernika. Każdy zastęp prezentował wcześniej przygotowane informacje o wybranych planetach. Pooglądaliśmy planety i gwiazdy wirtualnie dzięki programowi komputerowemu zainstalowanemu przez dh. Piotrka - jednego z naszych harcerzy. Następnie pojawiła się specjalnie zamówiona pizza i ... we własnej osobie zjawił się sam Mikołaj Kopernik. Dziękował nam za zaproszenie, zdmuchnął symboliczną świeczkę - wypowiedział życzenie dla ludzkości "Aby kometa w Ziemię nie uderzyła i końca świata nie było!", po czym przyjął życzenia i podziękowania przygotowane przez dh. Martę. Cieszymy się, że patronem naszej chorągwi jest tak zasłużona dla nauki postać."

dh. Halina Kolińska
Autor zdjęć - dh. Halina Kolińska

Zlot Hufca "Pałuki" - "Ognik 2014"

W dniach 19-20 września Barcińska Drużyna Harcerska brała udział w Zlocie Hufca "Pałuki" - "Ognik 2014" . zorganizowanym w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym. Harcerze uczestniczyli w przygotowanych zajęciach programowych, apelach, ognisku, nocnej grze... Większości udało się zdobyć sprawności "sobieradka obozowego" i "obserwatora". Było wiele pozytywnych emocji oraz możliwość zintegrowania się z harcerzami ze Żnina, Piechcina, Łabiszyna, Szubina i Lasek Wielkich. Wszyscy wrócili zadowoleni, smucili się tylko, ze zlot trwał zbyt krótko...

ZDJĘCIA -TUTAJ

Dh  Halina Kolińska

Przyrzeczenie Harcerskie

16 czerwca 2014 roku harcerze z Barcińskiej Drużyny Harcerskiej  składali przyrzeczenie. Uroczystość rozpoczęła się od biegu patrolowego. Druhowie po instrukcji drużynowej Haliny Kolińskiej zastępami ruszali spod budynku naszej szkoły. Mieli do wykonania różnego rodzaju zadania (np. omówienie symboliki krzyża harcerskiego, strzelanie z łuku, nazwanie barw drużyny, rozszyfrowanie wiadomości czy zaśpiewanie "Hymnu harcerskiego"), a trasa prowadziła do stanicy żeglarskiej "Neptun" położonej na starym mieście.  W przeprowadzeniu imprezy pomogli rodzice, włączyła się też Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, w budynku której czekało jedno z wyzwań. Harcerze doskonale wywiązali się ze wszystkich zadań. Dzięki temu zdobyte zostały barwy drużyny - dzieci otrzymały chusty w kolorze zielono - pomarańczowym.  Przyrzeczenie odebrała od nich komendant Hufca "Pałuki" - hm. Alicja Przybyłowicz, a gościem specjalnym był hm. Jerzy Kozłowski. Uroczystość swą obecnością zaszczyciły barcińskie zuchy wraz z dh Katarzyną Wszelaki. Po oficjalnej części odbyło się ognisko z kiełbaskami, które przygotował dh Marek Koliński. Nie zabrakło śpiewów oraz wspólnej "iskierki" na pożegnanie.

Tekst : Halina Kolińska

Dzień Flagi

02 maja Barcińska Drużyna Harcerska uczciła Dzień Flagi Narodowej. Harcerze spotkali się przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie. Nastąpiło przekazanie flag wyznaczonym druhom. Następnie młodzież  wraz z opiekunami (dh Haliną Kolińską i dh Markiem Kolińskim) przemaszerowała  z flagami do pobliskiego lasu na grę terenową. Najpierw miała miejsce pogadanka o symbolach i świętach narodowych.  Potem harcerze zostali podzieleni na dwa zespoły i przystąpiono do gry, mającej na celu  obronę wyznaczonego terenu a jednocześnie zdobycie flagi przeciwnika. Zabawa zakończyła się pełnym sukcesem - obu grupom udało się uśpić czujność przeciwnika. Po emocjonującej grze wszyscy otrzymali słodki upominek.

Halina Kolińska

Harcerze w Telewizji Lokalnej Barcin

Oto link do występu harcerzy
w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego