Serdecznie witamy na stronie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie

Szkoła Podstawowa nr 2 istnieje od 1986 roku. Miniony czas to nieustanny wysiłek pracowników, którzy dążyli do stworzenia szkoły przyjaznej uczniowi, traktując go podmiotowo i oferując mu różnorodne zajęcia rozwijające jego zainteresowania i pasje, poszerzające jego wiedzę. Szkoła uczy, wychowuje uczniów i zapewnia im właściwą opiekę.

Daje każdemu dziecku warunki niezbędne do rozwoju, przygotowując do wypełniania obowiązków społecznych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, tolerancji, demokracji, sprawiedliwości i wolności. Zapewniamy uczniom warunki do wszechstronnego rozwoju osobowości, zdobywania kreatywnej postawy w odkrywaniu prawdy i wiedzy o współczesnym świecie. Dbamy o dobrą atmosferę w klasie i w szkole.

Aktywnie pracujemy nad podniesieniem jakości pracy szkoły. Nauczyciele ciągle podnoszą swoje kwalifikacje i dokształcają się. Nasza placówka jest szkołą publiczną.

Organem prowadzącym jest Urząd Miasta i Gminy Barcin, a nadzór pedagogiczny sprawuje Kurator Oświaty w Bydgoszczy.

Nasza placówka to nie tylko budynek przy ul. Artylerzystów 13. To przede wszystkim społeczność uczniowska, a także kadra pedagogiczna oraz pozostałe osoby, które przez swoją pracę dbają o to, by szkoła była miejscem, w którym każdy czuje się dobrze.

PATRON SZKOŁY

Jan Brzechwa urodził się w 1900 roku w Żmerynce na Podolu. Naprawdę nosił nazwisko Lesman. Młodość spędził w Rosji, m.in. w Kazaniu, Piotrogradzie. Uczestniczył tam czynnie w życiu artystycznym i literackim.

Podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako adwokat, radca prawny. Specjalizował się w prawie autorskim. Wiele lat działał w ZAiKS-ie.
Związany był ze sceną kabaretową. Pod pseudonimem Szer-Szeń napisał i wykonywał wiele tekstów kabaretowych.

Brzechwa uprawiał lirykę refleksyjną i nastrojową, inspirowaną poezją

Czytaj więcej: PATRON SZKOŁY

Hymn Szkoły

Hymn szkoły powstał z okazji obchodów 25-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 W Barcinie.
W tym samym roku szkole nadano imię jana Brzechwy. Autorkami Hymnu sa nauczycielki uczące w naszej szkole.
Słowa napisała pani Anna Parczewska - nauczycielka jężyka polskiego,
a muzykę skomponowała pani Agnieszka Błażejewska- nauczyciel w klasach I-III.
Od momenutu powstania hymnu śpiewamy go zawsze podczas wszystkich
uroczystości szkolnych oraz okolicznościowych apeli.

Czytaj więcej: Hymn Szkoły

Sztandar Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy

13 października 2016 r. odbyła się uroczystość 30-lecia oraz nadania sztandaru Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie. Sztandar poświęcony i uroczyście przekazany dyrektorowi szkoły przez poczet Komitetu „Sztandar dla Dwójki” zajmuje honorowe miejsce w głównym holu placówki.

Sztandar składa się z płata, głowicy i drzewca. Płat stanowi tkanina w kształcie kwadratu o boku długości 90 cm. Strona główna, awers jest koloru biało – czerwonego, zaś rewers jest barwy kobaltowej. Na głównej stronie płata (awersie) symetrycznie na środku umieszczone jest godło Rzeczypospolitej Polskiej – orzeł wykonany srebrnym sztychem na tarczy herbowej. Orzeł ma głowę zwróconą w prawo, ozdobioną złotą koroną. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Po przekątnej wykonana jest dewiza: „Odważ się być mądrym”. Na rewersie umieszczona jest otwarta książka z fragmentem hymnu szkoły zapisanym na jej stronach: „Tutaj jest moje miejsce. Tu przyjaciół wielu mam”. Obok książki znajduje się pióro ptasie symbolizujące oświatę. Wokół księgi umieszczono nazwę placówki – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie. Sztandar obszyty został złotą frędzlą, zaś drzewiec zakończono kulą.

Czytaj więcej: Sztandar Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy

Czas serwera: 2017-07-26 14:33:13