Dzisiaj


Dzisiaj jest: Środa
26 Lipca 2017
Imieniny obchodzą
Anna, Bartolomea, Grażyna, Mirosława
Do końca roku zostało 159 dni.
Zodiak: Lew

Norbert Naborczyk ZWYCIĘZCĄ XII INTERNATIONAL CHIRDLEN’S ATHLETICS GAME

27 czerwca 2017 uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie mistrz Polski w skoku w dal rocznik 2006 i młodsi Norbert Naborczyk wraz z rodzicami, trenerem i wicemistrzynią Polski  w tej samej konkurencji Nicolą Moritz udał się do Łowicza na XII Międzynarodowy Turniej Lekkoatletyczny, by reprezentować POLSKĘ jako najlepszy skoczek w dal w roczniku 2006. Łowicz piękne miasteczko z jedynym w Polsce rynkiem trójkątnym, bardzo serdecznymi ludźmi i takim spokojem, że śmiemy twierdzić czas tam zdecydowanie spowalnia i życie płynie wolniej. W zawodach wzięły udział zawodnicy z 6 krajów: Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier i Polski. Każda reprezentacja wystawiła do konkurencji skok w dal, wzwyż, rzut piłeczką palantową, bieg na 60 metrów, 300, 600 dz i 1000 chł. jednego zawodnika. Łącznie wystartowało ich 216. Nie było jak w poprzednich latach reprezentantów Ukrainy i Rosi (obwód Kaliningradzki).  Po wspólnym obiedzie z wszystkimi zawodnikami udaliśmy się na trójkątny rynek skąd odbyła się uroczysta parda na stadion miejski gdzie dokonano otwarcia tej wspanialej imprezy. Norbert start zaczynał o 15.50, po rozgrzewce, odmierzeniu rozbiegu, kilku korektach ustawienia zaczęliśmy konkurs jako 2 z dobrym wejściem w zawody z wynikiem 4,59 co było 3 rezultatem po pierwszej kolejce. Uspokoiło to zawodnika i trenera ponieważ w Łodzi w finałowym konkursie 2 pierwsze skoki były spalone  i musieliśmy 3 zaliczyć z odpowiednim wynikiem by wejść do finałowej 8. Tutaj konkurs zaczął się inaczej więc spokój panował podczas konkursu. W drugim skoku 4,87 i życiówka natomiast najgroźniejszy tego dnia Węgier skoczył 4,81, wyszliśmy na prowadzenie. Trzecia próba Norberta to 4,86, natomiast Węgier skoczył 4,91 i wyszedł na prowadzenie. Zostały 3 skoki lecz zdawaliśmy sobie sprawę, że słońce, zmęczenie będą niekorzystne dla nas więc po odpowiedniej motywacji w 4 skoku zrobiliśmy to – 4,99 to niesamowity wynik którego już nikt nie dal rady skoczyć. Norbert Naborczyk ZWYCIĘZCĄ XII INTERNATIONAL CHIRDLEN’S ATHLETICS GAME W konkurencji skok w dal chłopców rocznik 2006 i młodsi, drugie miejsce zajął Węgier Zoltan Fraks – 4,91 a trzecie Słowak Samuel Nduka – 4,70. Po uroczystej dekoracji  szczęśliwi wracaliśmy do domu. Zawody jeszcze trwały, później dowiedzieliśmy się, że w klasyfikacji medalowej zawody ponownie jak w poprzednich latach  wygrali Węgrzy (16 złotych, 6 srebrnych, 5 brązowych) drugie miejsce Polska (12 złotych, 15 srebrnych i 4 brązowe), trzecie miejsce (4 złote, 5 srebrnych i 15 brązowych).  W klasyfikacji punktowej z nieoficjalnych wyników wiemy ze wygrała Polska a 6 punktów dla niej zdobył niesamowity młody chłopak z Barcina-  Norbert Naborczyk. Do tego sukcesu przygotowaliśmy się ok 3 lat. Od 2 lat regularnie już trenując w programie Lekkoatletyka dla każdego działającego przy SP 2 Barcin a od roku w sekcji lekkoatletycznej BOSiR Barcin.

 Zdjęcia i tekst - Rafał Moritz

Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „WIOSNA W OBIEKTYWIE”

KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE
PEJZAŻ ZWIERZĘTA/ ROŚLINY

I Agata Jaskulska

   SP im. Powstańców Wielkopolskich
   w Pakości

I  Jakub Gotowski

    SP im. Powstańców Wielkopolskich
    w Pakości

    Maja Wojciechowska

   SP 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie

II Maciej Kapłoński
  
SP 1 im. dr. St. Krzysia w Barcinie

   Julia Nowak
    SP 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie

II Jagoda Paszkiet / Antoni Ciećko

     SP 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie

III Oliwia Wilińska

     SP 1 im. dr. St. Krzysia w Barcinie

III Jagoda Pietrala
       SP 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie 

     Dominika Kujawa
    
SP 1 im. dr. St. Krzysia w Barcinie

WYRÓŻNIENIE WYRÓŻNIENIE

Julia Nowak

    SP 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie

Tymoteusz Wiliński

SP 1 im. dr. St. Krzysia w Barcinie

Zuzanna Zakopiec

SP 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie

Złote Pióra Burmistrza Barcina zdobyte

3 czerwca 2017 roku kolejny już raz w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny o Złote Pióro Burmistrza Barcina. Zorganizowany został przez nauczycieli języka polskiego: p. A. Parczewską, p. I. Szkopiak, p. M. Wilk – Wierzbińską i p. H. Kolińską. W kategorii szkół podstawowych była to XVII edycja dyktanda, w której wzięło udział 12 uczniów z dwóch szkół podstawowych gminy Barcin: Szkoły Podstawowej nr 1 im. dr. Stanisława Krzysia i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy.

Konkurs o godzinie 9.00 uroczyście otworzyła pani wicedyrektor SP2 Zofia Czyżewska. Uczestnicy napisali tekst przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Mamliczu, panią Małgorzatę Smok. Niezwykle ciekawe dyktando, kryło w swojej treści wiele ortograficznych pułapek. Prace sprawdzała komisja, w skład której weszli nauczyciele języka polskiego: p. J. Trawińska, p. A. Lewandowska, p. I. Szkopiak, p. M. Wilk – Wierzbińska i p. A. Parczewska.

Jury w kategorii szkół podstawowych przyznało I miejsce i Złote Pióro Burmistrza Barcina Filipowi Kwaśniewskiemu z klasy IV b, uczniowi SP2, którego opiekunem jest p. I. Szkopiak. Miejsce II otrzymali ex aequo: Jakub Balcer z kl. V b SP2 (op. p. I. Szkopiak) oraz Idalia Kubera z kl. VI a SP2 (op. p. A. Parczewska), zaś   III miejsce zdobyła Oliwia Taraska z kl. V c SP2 (op. p. H. Kolińska). Komisja nagrodziła wyróżnieniami dwie osoby: Wiktorię Kowalską z SP1 (op. p. J. Trawińska) i Antoniego Ciećko z SP2 (op. p. I. Szkopiak).

O godzinie 11.00 zmagania ortograficzne rozpoczęli uczniowie szkół ponadpodstawowych gminy Barcin. W tej kategorii wzięło udział 13 uczniów, którzy napisali tekst przygotowany przez pp. Halinę i Marka Kolińskich. Dyktando zawierało wiele trudności ortograficznych i interpunkcyjnych. W skład komisji sprawdzającej prace weszły nauczycielki j. polskiego:p. J. Szywalska, p. H. Grobelska, p. A. Parczewska i p. M. Wilk – Wierzbińska.

Jury w kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce i Złote Pióro Burmistrza Barcina przyznało Amelii Szewczak z Gimnazjum nr 2 w Piechcinie (op. p. J. Szywalska). Miejsce II zdobyła Adrianna Bartoś z Gimnazjum nr 1 w Barcinie (op. p. E. Klonowska), zaś III miejsce otrzymali ex aequo: Marcelina Zetler (op. p. H. Grobelska) i Szymon Bartoś (op. p. H. Robaczewska), oboje z Gimnazjum nr 1 w Barcinie.

Zwycięzcom i wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Nagrody główne ufundowane przez Burmistrza Barcina zostaną wręczone 23 czerwca 2017 roku podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2016/2017.

Tekst: I. Szkopiak

 

Nasze rozśpiewane dziewczyny

W środę 07.06.2017r. w Łabiszyńskim Domu Kultury odbył się V Powiatowy Konkurs Wokalny „Rozśpiewana Wyspa”.

Naszą szkołę reprezentowały: Oliwia Szczepaniak z klasy VI b i Wiktoria Osuch z klasy II c.

Wspaniale zaśpiewane piosenki pozwoliły po raz kolejny osiągnąć dziewczynom sukces.

Wiktoria Osuch zdobyła I miejsce  w kategorii klas I – III,

Oliwia Szczepaniak wyśpiewała II miejsce w kategorii klas IV – VI.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zofia Czyżewska

Kolejny sukces naszych lekkoatletek

Nasze sportsmenki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie, trenujące w programie Lekkoatletyka dla każdego oraz w sekcji lekkoatletycznej BOSIR po mistrzostwie gminy (Barcin – 524 punkty), zdobyciu najlepszej drużyny w powiecie (Gąsawa – 625 punktów) w dniu 7.06.2017 udały się do Bydgoszczy na mistrzostwa województwa, w której brały udział najlepsi z najlepszych czyli mistrzowie powiatów w wieloboju lekkoatletycznym Trójbój LA w skład którego wchodzi bieg na 60 metrów, skok w dal i rzut piłeczką palantową. Z zawody przeznaczone są dla dzieci z klas 4 ( rocznik 2006) i młodszych bo i taka perełka w naszym zespole wywalczyła sobie miejsce (Olga Jankowska 2009).
Podczas weryfikacji szkół i po podaniu wyników z mistrzostw powiatu nasza drużyna znalazła się w najlepszej grupie A. Wystartowało ponad 200 zawodników. Rywalizację zaczęliśmy od największej naszej bolączki rzutu piłeczką palantową. Ku naszemu zaskoczeniu większość dziewczyn poprawiła swoje rekordy życiowe lub była bardzo bliska ich wyrównani więc pomimo nie za dalekich rzutów byliśmy bardzo zadowoleni z uzyskanych rezultatów, a najlepszy rezultat uzyskała Julia Macina rzucając na odległość 31 metrów. W tym dniu rzuty były z wiatrem więc drużyny dobrze rzucające zyskiwały spora przewagę bo w wieloboju piłeczka palantowa jest najlepiej punktowana. Masza drużyną uzyskała 9 wynik z wszystkich drużyn rzucających z czego byliśmy bardzo zadowoleni wiedząc że to najsłabsza nasza dyscyplina, lecz ostanie nasze treningi nastawione na rzuty dały bardzo pozytywny efekt. Po rzucie poszliśmy na 60 metrów, bieg pod wiatr niestety nie pomagał sprinterom, który kręcił się niesamowicie. Dziewczyny pobiegły bardzo dobrze, aż 5 z nich uzyskało wynik poniżej 10 sekund a najlepszy rezultat na linii mety wywalczyła Nicola Moritz z wynikiem 9,40 s. Jak się okazało wygraliśmy drużynowo tą rywalizację. Ostatnia konkurencja skok w dal, skakaliśmy jako jedna z ostatnich ekip. Niestety gdy zaczynaliśmy konkurs zaczęło padać i swoje skoki oddawaliśmy w niesamowitym deszczu. Szybko, bez przygotowania, tak padało nie było czasu podejść nawet do trenera by uzyskać podpowiedź po każdym skoku by kolejny był jeszcze lepszy. Najlepszy wynik w tej konkurencji uzyskała Nicola Moritz oddając skok na 4,22 metry. Ogólny wynik zespołu wypadł na 4 lokatę więc czekaliśmy z niecierpliwością na końcowe ogólne rezultaty.

Julia Macina (150 punktów), Natalia Jordanowska (136), Nicola Moritz (154), Olga Jankowska (115), Kinga Nowicka (115), Aleksandra Orłowska (78) i Natalia Fabijańska w ostatecznym rezultacie wywalczyły 2 miejsce w województwie uzyskując 670 punktów a na wspomniany wynik składało się 5 najlepszych rezultatów drużyny. Wspomniany wcześniej niedosyt to to, że przegraliśmy złoty medal różnica 8 punktów (Łochowo 678). Drużyna z Łochowa była przydzielona do innej grupy i swoje skoki oddawała w normalnych warunkach. Trzecia drużyna to Skępe uzyskała 601 punktów więc przewaga była ogromna i śmiało można napisać 2 pierwsze ekipy zdeklasowały rywali. Nicola Moritz indywidualnie uzyskała 3 miejsce zdobywając 154 punkty. Jesteśmy dumni z dziewczyn, które pokazały charakter, bardzo aktywnie uczestniczą w zajęciach a regularne treningi pod okiem trener Andrzeja Luzaka i Rafała Moritza dają wyraźne efekty. Jadąc tam bardziej liczyliśmy na medal chłopców, którzy uzyskali na powiecie 556 punktów. Lider ze względu na wycieczkę zaplanowana dużo wcześniej został zwolniony i w jego miejsce został powołany inny zawodnik, lecz nieodpowiedzialność dwójki z nich spowodowała, że na zbiórkę przybyło 4 chłopców, drużyna składa się z 5 zawodników więc start mijał się z celem i postanowiliśmy nie zabierać chłopaków do Bydgoszczy. Dodamy, że najlepsza drużyna chłopców drużyna z Sępólna Kraj. uzyskała 513 punktów …. pozostawiamy to bez komentarza ….. medal nawet złoty przeszedł koło nosa. 

Po rozmowach na zawodach mamy deklarację Prezesa Szkolnego Związku Sportowego w Bydgoszczy pana Mariana Lewandowskiego, że finał wojewódzki w 2018 roku może odbyć się w Barcinie jeśli nasze władzę wyrażą chęć współpracy, więc od września budujemy silne reprezentację dziewcząt i chłopców na te zawody.

ZAPRSZAMY DZIECI CHCĄCE OSIĄGAC SUKCESY W LEKKOATLETYCE - BAWIĄC SIĘ W SPORT BY BYĆ LEPSZYM, ZDROWSZYM I ZOSTAĆ MISTRZEM NA ZAJĘCIA.

Rafał Moritz

Laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego

Wydawnictwo "Promyczek" ogłosiło w kwietniu Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt."Moja korona i sukienka dla Matki Bożej i Jej Syna, z okazji 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki  Boskiej Częstochowskiej. Na konkurs wpłynęło 1647 prac dzieci z Polski. Znalazły się również prace dzieci z zagranicy, ponieważ konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Z naszej szkoły wysłałam 18 prac uczniów z kl. III. Prace były wykonane na specjalne przysłanych plakatach i zadziwiały pomysłowością i techniką  wykonania.

Laureatkami zostały 3 uczennice:        

Klaudia Baranowska  kl. III b

Natalia Nowicka         kl. III b

Patrycja Sosnowska   kl. III d

Wszystkim, którzy brali udział w konkursie dziękujemy i gratulujemy  nagrodzonym.

1 czerwca w Częstochowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród, połączone z Dniem Dziecka pod hasłem: "Moja Mama jest Królową!". Po uroczystej Mszy św. na Szczycie ( było prawie 3 tys. dzieci!), był przemarsz wszystkich ze sztandarami szkół,  orkiestrą młodzieżową do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie dzieci składały swoje serduszka z intencjami. Następnie było wręczanie nagród, a oprócz tego dzieci otrzymały upominki od sponsorów. Przy pięknej pogodzie odbywały się konkursy i zabawy. Nagrodzone prace można oglądać  na Jasnej Górze w Sali Rycerskiej - są przepiękne! Ze względu na ogrom eksponatów, pod koniec czerwca, będzie kolejna wystawa prac w sali o. Kordeckiego. Naprawdę warto obejrzeć!

tekst: Bogumiła Kocikowska

zdjęcia :  Weronika Sosnowska

Miting o Uśmiech Dziecka

W sobotę 20 maja br. na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włocławku odbył się Miting O Uśmiech Dziecka stanowiący Otwarte Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Dzieci. Głównym celem zawodów była popularyzacja i promocja lekkiej atletyki jako jednego z pierwszoplanowych sportów w szkołach zapewniającego wszechstronny rozwój. W imprezie zorganizowanej przez Lekkoatletyczny Klub Sportowy VECTRA w tym dziesięcioosobowa reprezentacja sekcji lekkoatletycznej Barcińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji sp. z o. o. Dzieci mogły wystartować w jednej konkurencji a w zawodach wzięło udział ponad 800 lekkoatletów z 28 klubów. Sekcje lekkoatletyczna tworzą w większości uczniowie naszej szkoły którzy trenują także w programie Lekkoatletyka dla każdego, który od 2 lat prowadzi Rafał Moritz.

 Reprezentanci naszej szkoły wywalczyli pięć medali:

  • Olga Jankowska (rocznik 2009) – złoto na 40 m,
  •  Natalia Jordanowska (rocznik 2006) – brąz na 300 m,
  •  Nicola Moritz (rocznik 2006) – srebro w skoku w dal,
  • Julia Macina (rocznik 2006) – brąz w skoku w dal
  •  Norbert Naborczyk (rocznik 2006) – złoto w skoku w dal.

W mityngu „O Uśmiech Dziecka” wystartowali także Agata Paszkiet w biegu na 40 metrów, Wiktoria Prussak w skoku w dal. Zajęcia sekcji lekkoatletycznej odbywają się na stadionie miejskim w Barcinie we wtorki i czwartki o godz. 16.00. Kadrę szkoleniową tworzą Andrzej Luzak i Rafał Moritz. Zapraszamy.

Rafał Moritz

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia. Film pochodzi z kanału na you tube  CW24tv

Bartosz Koliński z klasy 4 laureatem Kangura Matematycznego

16 marca w szkołach w całym kraju miał miejsce wywodzący się a Australii Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Konkursowi patronują Wydział Matematyki i Informatyki – Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne. Ten obecnie najpopularniejszy na świecie konkurs matematyczny bada przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia, a nie tylko czystą wiedzę i znajomość wzorów. Dzięki takim konkursom uczniowie rozwijają pasję matematyczną i poszerzają horyzonty nauk ścisłych. Nagrody i dyplomy przyznaje się uczestnikom wg następujących kategorii -

najwyższy wynik - laureat, nieco niższy – wynik bardzo dobry, niższy do bardzo dobrego – wyróżnienie.Konkurs jak co roku miał charakter jednorazowego testu, na rozwiązanie, którego przeznaczone było 75 minut.

Miło jest nam poinformować, że uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie – Bartosz Koliński, zdobył maksymalną ilość punktów i ze  100 %  wynikiem uzyskał tytuł Laureata. Test konkursowy w kategorii Bartka zawierał 24 zadania o różnym stopniu trudności ( 8 zadań po 3 punkty,  8 zadań po 4 punkty, 8 zadań po 5 punktów, plus 24 punkty w chwili rozpoczęcia konkursu). Czyli jednym słowem Bartosz Koliński zdobył maksymalną liczbę punktów 120 na 120.  Nauczycielem przygotowującym naszego mistrza jest ucząca matematyki w naszej szkole pani Katarzyna Wielgoszewska, która również jest bardzo dumna z osiągnięć swego ucznia.

 Jak mówi pani Kasia – "Bartek to uczeń spostrzegawczy, dociekliwy, posiada oryginalne i ciekawe pomysły rozwiązań zadań. Bardzo szybko opanowuje nowe wiadomości i umiejętności matematyczne, chętnie pracuje na zajęciach kółka matematycznego. To wysoki poziom myślenia logicznego i wobraźnia przestrzenna pozwoliły mu uzyskać tak wysoki wynik." 

Nagrodą, jaką otrzymał Bartek jest pięciodniowa wycieczka do Warszawy, Krakowa, Poronina, a największą atrakcją wyjazdu całodzienny pobyt w Energylandzie w Zatorze. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 5 czerwca na uroczystej gali w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.  Grtulujemy Bartkowi Obojgu życzymy dalszeych sukcesów.

Warto nadmienić, że to nie jedyny tak duży sukces Bartka. W poprzednim roku szkolnym Bartosz będąc uczniem klasy 3 zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „ Bóbr”.

Serdecznie gratulujemy Bartkowi oraz pani Katarzynie Wielgoszewskiej.  Cała społeczność uczniowska wraz z dyrekcją szkoły, nauczycielami jesteśmy bardzo dumni i życzymy kolejnych sukcesów.

Powiatowy Konkurs "O Złote Pióro Gżegżółki"

19 maja przedstawiciele klas IV i V naszej szkoły uczestniczyli w powiatowym konkursie ortograficznym "O ZŁOTE PIÓRO GŻEGŻÓŁKI" zorganizowanym przez Zespół Szkół Publicznych w Gąsawie. Byli to Mikołaj Kaczmarek z kl. IV a (nauczyciel – p. Halina Kolińska) i Antoni Ciećko z kl. V a (nauczyciel – p. Iwona Szkopiak). W zmaganiach brało udział 20 uczniów z różnych szkół podstawowych powiatu żnińskiego. Zadaniem uczniów było uzupełnienie kart pracy o wyrazy z trudnością ortograficzną. W dyktandzie pojawiły się takie wyrazy jak: niedawno, chuligan, czyhać, okamgnienie, niepamieć, na pewno, co dzień, hełm, wahanie, Morze Bałtyckie, zasuwka....

Miło nam poinformować, że udział Mikołaja Kaczmarka zakończył się sukcesem – uczeń kl. IV a naszej szkoły wśród czwartoklasistów zajął II miejsce. Gratulujemy sukcesu!

Halina Kolińska

Nasza Mistrzyni Krasomówczyni z VI klasy

Z wielką radością informujemy, że Maja Wojciechowska, uczennica klasy VI b zdobyła Grand Prix w Międzygminnym Konkursie Krasomówczym ,,Demostenes"

Maja zaprezentowała własny tekst pt. ,,Życie jak tęcza", w którym zamieściła ciekawą sentencję, zaznaczając tym samym ogólną prawdę, jaką powinien kierować się współczesny młody człowiek.

Ponadto, oczarowała jury swoją piękną i ciepłą barwą głosu.

Gratulujemy zwycięstwa!

Poniżej fragment opowiadania naszej oratorki.

Naszym oczom ukazała się piękna, biała lilia. Wydawało się, że w tej bieli zawarte są wszystkie barwy świata. Nagle lilia przemówiła:

Dbajcie o kolory swojego życia! Miejcie serca barwne jak tęcza! Nie bójcie się śmiać i płakać. Bądźcie w tym wszystkim szczerzy, a wasze życie będzie wielkim skarbem.

Po tych słowach lilia skuliła płatki, a wieko skrzyni zamknęło się. (...)

Mimo, że nie lubiłam jeździć do mojej starszej ciotki Barbary, wsiadłam ochoczo do taksówki. Natychmiast uświadomiłam sobie, że rozmawiając z samotną ciotką, grając z nią w karty, piekąc z nią kruche ciasteczka, ubarwiam jej i swoje życie. To właśnie kolorowe życie, które pamiętam ze słów lilii.

Sport w szkole

Formularz kontaktowy

 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

Kto jest online

Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

1302936
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
650
1273
3555
1290828
36175
48644
1302936

Twój IP: 54.92.128.223
Czas serwera: 2017-07-26 14:38:32