IV Gala Talentów - „Festiwal Nauki”

IV Gala Talentów IV Gala Talentów   IV Gala Talentów

W sobotę 21 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie odbyła się Gala Talentów. Wśród uczniów prezentujących swoje zdolności wystąpili ci mający uzdolnienia taneczne, wokalne, muzyczne i recytatorskie. Na początku gali pan dyrektor Wojciech Kiciński nagrodził specjalnymi szarfami chłopców, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami lub finalistami konkursów kuratoryjnych. Są to: Arkadiusz Jakubowski i Piotr Marczak z klasy VIa – laureaci oraz finalista – Bartosz Halik z klasy VIb. Ci, którym trudno było zaprezentować uzdolnienia na scenie, przedstawiali próbki swoich talentów przy specjalnie przygotowanych kącikach naukowych. Uczniowie pokazywali m. in., w jaki sposób powstają prace tworzone metodą origami czy też kirigami. Prezentowali umiejętności sportowe, modelarskie, szachowe. Przy kącikach znajdowały się także wystawy prac uczniowskich. Po popisach nasi utalentowani dwójkowicze udali się na zdrowy poczęstunek. Rada Rodziców i pan dyrektor Wojciech Kiciński ufundowali owoce, soki i upominki. Na pamiątkę wręczone zostały długopisy w etui ze specjalnym napisem  „IV Gala Talentów”. Podczas Festiwalu Nauki gościli w SP2: pan Waldemar Dolata – sekretarz Gminy Barcin, pani Teresa Wilk – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, pani Ewa Kołodziejska i pan Remigiusz Paszkiet – przedstawiciele Komisji Oświaty oraz przedstawiciele mediów lokalnych. Po prezentacjach uczniowskich pani Teresa Wilk skierowała do uczniów słowa, w których podkreśliła, iż jest zachwycona poziomem ich występów i życzyła dzieciom sukcesów. Na IV Galę Talentów przybyło wiele osób, wśród których byli między innymi rodzice, babcie i dziadkowie. Wszyscy zebrani goście oklaskami nagradzali występujące dzieci. Sobotni Festiwal Nauki był okazją do przedstawienia wszystkim uczniów utalentowanych, należących do Szkolnej Bazy Uczniów Uzdolnionych. Uroczystość została przygotowana przez Szkolny Zespół Wspierania Zdolności i Talentów Uczniów oraz grupę nauczycieli, którzy aktywnie zaangażowali się w promocję talentów naszych uczniów.

Iwona Szkopiak

WSPIERAMY TALENTY

STAWIAMY NA ROZWÓJ UCZNIÓW

UTALENTOWANYCH

Wszędzie dostrzega się konieczność wspierania dzieci ponadprzeciętnie uzdolnionych.Nasza szkoła szczególną opieką otacza właśnie uczniów zdolnych. W 2011 roku uzyskaliśmy zaszczytny tytuł Szkoły Odkrywców Talentów. Nauczyciele dbają o rozwój zainteresowań i talentów dzieci. Zachęcają ich do udziału w różnego rodzaju konkursach, przeglądach, zawodach. Motywują do nieustannej pracy nad sobą, starają się pomóc im w dążeniu do samorozwoju.

Wszyscy uczniowie, których talenty zostały już odkryte umieszczeni są w Szkolnej Bazie Uczniów Zdolnych. Nad ich rozwojem czuwa Szkolny Zespół Wspierania Zdolności i Talentów.  Zespół opracował i realizuje ?Program wspierania ucznia zdolnego?, którego pierwszym etapem jest wdrożenie ?Planu pracy z uczniem zdolnym w roku szkolnym 2013/2014?. Do bazy w każdym czasie mogą zostać zgłoszone kolejne utalentowane dzieci. Następuje to w drodze rekomendacji wychowawcy, nauczyciela uczącego lub rodzica.

Od roku szkolnego 2011/2012 Szkolny Zespół Wspierania Zdolności i Talentów uczniów organizuje uroczyste Gale Talentów, podczas których dzieci w różny sposób mogą zaprezentować swoje zdolności. Artystyczne uzdolnienia przedstawiają recytatorzy, świetni tancerze, uczniowie utalentowani wokalnie i muzycznie. Uczniowie uzdolnieni plastycznie i modelarsko prezentują wystawy swoich prac. Również nieprzeciętni sportowcy pokazują próbki swoich zdolności. Dowody talentów przedmiotowych ukazują dyplomy, które są potwierdzeniem sukcesów młodych matematyków, przyrodników, polonistów, historyków. W roku szkolnym 2013/2014 do Szkolnej Bazy Uczniów Zdolnych nominowano kolejnych 29 uzdolnionych uczniów.

Ważne jest, aby dzieci utalentowane były objęte szczególną opieką. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Brzechwy dba o to, aby wcześnie rozpoznane ponadprzeciętne zdolności uczniów były odpowiednio formowane i rozwijane, co pozwala na osiągnięcie istotnych efektów. W roku szkolnym 2012/2013 nasza szkoła zaproponowała zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia dzieci utalentowanych, zapewniające im równomierny rozwój wszystkich wymiarów ich osobowości. Zajęcia takie odbywają się w przyjaznej atmosferze, tak aby uczeń miał poczucie uczestniczenia w wielkiej przygodzie intelektualnej. Doskonalą one kreatywne myślenie dzieci, dążą do uświadomienia im, że zostały obdarzone czymś, szczególnym i nie należy tego zmarnować , a wręcz przeciwnie, trzeba dbać o własny rozwój. Pokazują uczniom różne techniki szybkiego uczenia się, pozwalają im zrozumieć proces poznawania i zapamiętywania oraz zwiększyć motywację do uczenia się i pokonywania określonych barier poznawczych. Projekt edukacyjny, w ramach którego nasza szkoła realizuje wspomniane zajęcia, wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci, które znajdują się w Szkolnej Bazie Uczniów Zdolnych.

Nasza szkoła stawiając na rozwój zainteresowań i uzdolnień dzieci realizuje jedno z ważniejszych haseł nowej podstawy programowej, czyli zapewnienie zajęć ?uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?. Takim uczniem jest nie tylko dziecko, które ma trudności w nauce, ale i uczeń ponadprzeciętnie zdolny.

Opracowała: Iwona Szkopiak

SZKOLNY PROGRAM WSPIERANIA ZDOLNOSCI I TALENTÓW